Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva

Nejrychlejší eskymáci v bazénu na Kanoe Mattoni

Severní Amerika, iglú a sníh, to vše chybělo v pátečních večerních hodinách na Kanoe Mattoni, přesto se eskymovalo. V letošním roce se uskutečnily kvalifikace, finále v kategorii singl kajakářů a singl kanoistů a superfinále v rámci slavnostního zahájení Světového poháru v bazénu hotelu Thermal. Soutěž v eskymáckých obratech je stejně stará jako Kanoe Mattoni. Je jí tedy 11 let. Do finále se probojovali kajakářka Kateřina Hošková jako první žena v historii a kanoista Václav Hradílek. Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi finanční odměnu ve výši 10.000 korun. Absolutním mistrem této disciplíny se stal Václav Hradílek, který získal loď od firmy Železný.

„S eskymáckými obraty jsme začínali v době, kdy Kanoe Mattoni nebyla závodem světového formátu. Od té doby neztratily nic na své oblibě. Naopak se jich pravidelně jako zpestření účastní i závodníci ze zahraničí. Letos kromě dvacítky českých „Eskymáků“ projevili zájem také závodníci z Rakouska, Velké Británie a Austrálie,“ říká Vlastimil Lepík ,ředitel závodu.

Historie „eskymáků“ se pojí se skutečnými Eskymáky a jejich nejstaršími kajaky z doby před 3000 lety. V roce 1927 člen Vídeňského kajakářského klubu Hans Eduard Pawlatta vylepšil eskymácký obrat, původně známý ze zpráv průzkumníků Nansena a Jophansena, zjednodušil jej a také zefektivnil. Tato technika umožnila vodákům překonat jejich strach z peřejí a divoké vody. Pawlatta byl také první, kdo eskymácký obrat předvedl bez pomoci pádla.

„A jak často eskymují čeští reprezentanti? „Jen, když je to nutné. Ono to přece jenom při závodě zdržuje,“ doplňuje Robert Knebel, trenér českého národního týmu.

Soutěž v eskymáckých obratech byla zahájena v bazénu lázeňského hotelu Thermal po půl osmé večer. Finále bylo k vidění při umělém osvětlení po 22 hodině. Eskymácké vavříny si v podobě šeků v hodnotě 10.000 Kč vylovili kajakářka Kateřina Hošková a kanoista Václav Hradílek. V napínavém superfinále až v druhé rozjížďce zvítězil Václav Hradílek.