Kultura na Vysočině potřebuje schopné manažery | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Kultura na Vysočině potřebuje schopné manažery


Vysočina – Kultura v kraji potřebuje pevnou ruku a řízení jako každý jiný podnikatelský subjekt. Právě v těchto dnech začíná hlavní turistická sezóna na hradech, zámcích a v dalších kulturních zařízeních a letos se více než kdy jindy ukáže, jak dokážou památky nemovité i movité nalákat nejen turisty, ale i případné investory. Ze státní kasy šlo totiž v tomto roce na podporu regionální kultury historické minimum, které zdaleka nedosahuje evropských standardů.

„Řízení kultury potřebuje stejně jako jiné odvětví ekonomiky zkušeného manažera, který umí sehnat peníze na uskutečnění plánů a vytvoří kolem sebe tým schopných lidí,“ vysvětluje Horymír Kubíček, který v minulosti vedl odbor kultury a památkové péče na Vysočině a v současné době šéfuje Národnímu technickému muzeu v Praze.
„To se v poslední době na Vysočině podařilo v souvislosti s realizací přeshraničního projektu Dolnorakouské zemské výstavy a za programy na zámcích v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou nebo Oblastní galerie Vysočiny stojí schopní manažeři,“ dodává Kubíček, kterého na podzim čeká v jeho funkci po několikaleté rekonstrukci otevření nových expozic v Národním technickém muzeu. A druhým náročným projektem jsou opravy budov v centru Prahy pro vznik nejmodernějšího železničního muzea v Evropě.

Peníze na kulturu nejdou do kraje
Ředitel Kubíček zároveň připouští, že je potřeba zvětšovat i podporu ze strany veřejné správy. Současných 0,65 % veřejného rozpočtu na kulturu vede k její stagnaci a úpadku některých aktivit. Značná část z toho navíc zůstává v hlavním městě.
„Kultura je hnací silou turistiky, ale příjmy z ní bohužel plynou jinam. To je potřeba změnit a začít využívat příjmy z cestovního ruchu mimo hlavní město a podporovat kulturu v regionech,“ uvažuje Horymír Kubíček a dodává, že zlepšení finanční situace v kultuře vede přes úpravu legislativy. Ta totiž dostatečně nezabezpečuje ani soukromé zdroje spolufinancování, které mohou být v dnešní době stěžejní.

Statická kultura lidi nudí
Nejčastěji i sami návštěvníci památek přiznávají, že česká kultura zamrzla hluboko v době revoluce. Stále stejný způsob výkladu při prohlídkách památek a minimální inovace expozic a zajímavosti, které by byly strhujícím zážitkem pro návštěvníky. To je nejčastější kritika, která se na adresu české kultury ozývá.
„Z každé kulturní akce si má návštěvník odnést zážitek, který nebude jednorázovou záležitostí. Světové trendy staví muzea, galerie a prohlídky expozic na celodenním zážitku, který není záležitostí dvaceti minut chladného výkladu,“ dodává Kubíček s tím, že člověka musí kultura pohltit, být dynamická a plná emocí, aby se k ní zase rád vracel.







Kontakt:

Horymír Kubíček
ředitel
horymir.kubicek@ntm.cz
777 710 828


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 5. 2010 10:46
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Národní technické muzeum (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Národní technické muzeum v Praze je největší českou institucí, specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Bylo založeno 5. července 1908.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.