Dobročinný obchod BUŤI přivítá 15. září první zákazníky | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Dobročinný obchod BUŤI přivítá 15. září první zákazníky


Plzeň / Toužim – Dobrá Voda Buťi – Dobrý obchod Českého západu přivítá v úterý 15. září v 11 hodin ve svých prostorách ve Veleslavínově ulici 7 v Plzni první návštěvníky. Výtěžek tohoto netradičního obchodu poputuje zcela na dobročinné účely - na vzdělávání, zaměstnávání, volnočasové programy a další aktivity občanského sdružení Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Karlovarsku. Obchod bude nabízet nejen použité darované věci, ale také výrobky chráněných dílen.

„Po slavnostním přestřihnutí pásky představíme prostory i sortiment obchodu Buťi našim prvním návštěvníkům. Náš obchod bude od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin nabízet oděvy, módní doplňky, knihy, CD, DVD, umělecké předměty nebo drobné bytové doplňky, které Český západ získá od dárců z řad veřejnosti. Kromě darovaného zboží budeme prodávat také výrobky romských žen z textilní dílny v Dobré Vodě, výrobky bratří trapistů z kláštera v Novém Dvoře nebo šperky a svíčky z dílny občanského sdružení Ledovec. Po krátkém seznámení s principy fungování obchodu, máme připraveno i malé překvapení. Návštěvníci se také dozví, odkud pochází a co znamená jméno obchodu,“ seznamuje s programem otevření Buťi jeho koordinátorka Iva Pšeničková.

„Náš obchod se v mnohém liší od ostatních. Hlavní rozdíl je v tom, že netajíme výši zisku obchodu ani jeho dobročinný účel, zboží získáváme od dárců a na chodu obchodu se podílejí dobrovolníci,“ seznamuje s principy obchodu Iva Pšeničková. „Rádi bychom nabídli našim zákazníkům nakupování, které má smysl. Naším mottem je „Radost na dvakrát“, což představuje radost z darování i nákupu. Byli bychom rádi, aby se k nám lidé rádi vraceli a nacházeli u nás to, co jinde nekoupí, a to může být myšleno doslova i přeneseně. Na unavené nohy zákazníků čeká například pohodlné křesílko a pro děti tabule, kde si mohou kreslit,“ doplňuje Iva Pšeničková.

Podobné obchody jako je Buťi jsou v zahraničí známé pod názvem „charity shops“ a fungují tam již přes šedesát let. Různé neziskové organizace získávají výtěžkem z prodeje finance pro svoji činnost. Obchody nabízejí nejen použité zboží od dárců, ale také výrobky z vlastních dílen nebo dary od firem. Veškerý zisk pak putuje na dobročinné účely. Provoz těchto obchodů je z velké části založen na dobrovolnících, kteří pravidelně pomáhají s prodejem, příjmem a tříděním zboží. I v obchodě Buťi se jeho pracovníci těší na dobrovolníky, kteří vždy přinášejí inspiraci a nové nápady. Dobrovolníci z řad studentů, maminek na mateřské dovolené, nezaměstnaných nebo seniorů, kteří hledají možnost seberealizace, chtějí poznat nové lidi a jsou ochotni část svého volného času věnovat práci pro druhé, se mohou v obchodě hlásit již nyní. Lidé také mohou přinášet v otevírací době obchodu své dary - oblečení a módní doplňky, knihy, hudbu, filmy a drobné bytové doplňky, pro které již doma nemají využití. Otevření obchodu BUŤI finančně podpořili Nadace ČEZ, Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, Konto Bariéry Nadace Charty 77 a další soukromí dárci.

Kontakt: BUŤI – Dobrý obchod Českého západu, Veleslavínova 7, 301 00 Plzeň, tel.: 602 663 578, iva.psenickova@cesky-zapad.cz, martin.marek@cesky-zapad.cz, www.buti.cz








Kontakt:

Mgr. Eva Haunerová
tisková mluvčí
eva.haunerova@cesky-zapad.cz
602663513/603772


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 9. 2009 15:40
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Český západ o.s. (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě u Toužimi a okolí na Karlovarsku. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.