Chile bude léčit plynovou závislost | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Chile bude léčit plynovou závislost


Investiční příležitosti pro české firmy v jeho energetickém sektoru

Prakticky výhradní závislost na zemním plynu dováženém z Argentiny hodlá Chile po několikerých výpadcích dodávek vyřešit zásadním rozvojem domácí energetiky. Program výstavby elektráren a přenosových sítí počítá do roku 2015 s novými zdroji o výkonu nejméně šest tisíc megawattů (šest temelínských bloků). Příležitost podílet se na investicích blížících se deseti miliardám dolarů se naskýtá i českým firmám, informovali analytici našeho zastupitelského úřadu v metropoli Santiagu.
„Chile má problémy s dostatkem elektrické energie. Z vody se jí vyrábí 38 procent, z ropy 39, z uhlí 16 a ze zemního plynu sedm procent. Jedna z hospodářsky nejvýznamnějších zemí Jižní Ameriky závisí na dovozu ropy z 98, uhlí z 92 a zemního plynu ze 74 procent. Fosilní paliva dominující chilskému energetickému mixu vyvolávají velké znečištění ovzduší i obrovské emise skleníkových plynů. Množství vody v přehradních nádržích, a tedy i produkce vodních elektráren, kolísá. Ceny proudu dosahují rekordních hodnot. Produkci energie z biomasy limituje omezené množství osevních ploch, na nichž se pěstují hlavně ekonomicky výnosnější plodiny,“ zaznamenala účastnice odborné mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii Marie Dufková.
V Chile se proto uvažuje o vybudování jaderné elektrárny, dodává. Vláda nechává zpracovat studii proveditelnosti a také nejvyšší představitelé země považují jadernou energetiku za možné východisko z hrozící krize. Tím spíš, že využití vodního potenciálu v jihochilské Patagonii naráží na absenci přenosových sítí na průmyslový sever a zejména na odpor ekologických hnutí.
Odmítají zejména kontroverzní projekt kaskády na řekách Baker a Pascua v oblasti Aysén, kde se mají do elektráren o výkonu 2750 MW investovat v nejbližších letech 3,2 miliardy dolarů. Tvrdí, že nové zdroje v panenské patagonské přírodě nejsou zapotřebí; nezbytné je orientovat se na úspory a případný nedostatek proudu pokrýt uhelnými zdroji.
Opírají se zejména o právě zveřejněnou studii nezávislého kanadského experta Stephena Halla vypracovanou ve spolupráci s analytiky Robertem Románem, Felipem Cuevasem a Pablem Sánchezem ze santiagské univerzity. Podle ní bude mít Chile po případné realizaci projektu Aysén naopak až padesátiprocentní nadbytek kapacit. „Jeho cena i s náklady na přenosové sítě dosáhne pěti miliard dolarů, které se podle žádné reálné prognózy spotřeby proudu nezaplatí,“ citoval ze studie regionální list Patagonia Times.







Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 16. 7. 2009 9:38
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.